Round 1
|
13 July, Thursday
|
Pirin – Beroe
|
|
1:2
|
|
Levski Krumovgrad – Ludogorets
|
|
3:1
|
|
14 July, Friday
|
Arda – Cherno More
|
|
3:3
|
|
Levski – CSKA 1948
|
|
1:2
|
|
15 July, Saturday
|
Hebar – CSKA Sofia
|
|
0:0
|
|
Lokomotiv Plovdiv – Botev Plovdiv
|
|
1:1
|
|
16 July, Sunday
|
Lokomotiv Sofia – Botev Vratsa
|
|
1:0
|
|
Etar – Slavia Sofia
|
|
0:1
|
|
|
|
Round 2
|
20 July, Thursday
|
CSKA Sofia – Levski Krumovgrad
|
|
1:0
|
|
CSKA 1948 – Pirin
|
|
3:0
|
|
21 July, Friday
|
Botev Plovdiv – Levski
|
|
1:3
|
|
Ludogorets – Etar
|
|
5:0
|
|
22 July, Saturday
|
Cherno More – Hebar
|
|
1:0
|
|
Lokomotiv Sofia – Lokomotiv Plovdiv
|
|
2:4
|
|
23 July, Sunday
|
Beroe – Arda
|
|
1:0
|
|
Botev Vratsa – Slavia Sofia
|
|
2:0
|
|
|
Round 3
|
27 July, Thursday
|
Levski Krumovgrad – Cherno More
|
|
1:3
|
|
28 July, Friday
|
Pirin – Botev Plovdiv
|
|
0:0
|
|
Hebar – Beroe
|
|
1:0
|
|
29 July, Saturday
|
Levski – Lokomotiv Sofia
|
|
6:0
|
|
30 July, Sunday
|
Lokomotiv Plovdiv – Botev Vratsa
|
|
4:0
|
|
31 October, Tuesday
|
Etar – CSKA Sofia
|
|
0:1
|
|
1 November, Wednesday
|
Slavia Sofia – Ludogorets
|
|
0:2
|
|
26 November, Sunday
|
Arda – CSKA 1948
|
|
0:3
|
|
|
|
Round 4
|
3 August, Thursday
|
Botev Plovdiv – Arda
|
|
0:2
|
|
Cherno More – Etar
|
|
2:1
|
|
4 August, Friday
|
Lokomotiv Sofia – Pirin
|
|
2:0
|
|
Botev Vratsa – Ludogorets
|
|
0:5
|
|
5 August, Saturday
|
CSKA Sofia – Slavia Sofia
|
|
1:1
|
|
Lokomotiv Plovdiv – Levski
|
|
2:1
|
|
6 August, Sunday
|
Beroe – Levski Krumovgrad
|
|
2:0
|
|
CSKA 1948 – Hebar
|
|
1:1
|
|
|
Round 5
|
10 August, Thursday
|
Arda – Lokomotiv Sofia
|
|
1:0
|
|
Pirin – Lokomotiv Plovdiv
|
|
0:1
|
|
11 August, Friday
|
Slavia Sofia – Cherno More
|
|
1:5
|
|
Hebar – Botev Plovdiv
|
|
1:0
|
|
12 August, Saturday
|
Ludogorets – CSKA Sofia
|
|
3:0
|
|
Levski – Botev Vratsa
|
|
1:0
|
|
13 August, Sunday
|
Levski Krumovgrad – CSKA 1948
|
|
1:0
|
|
Etar – Beroe
|
|
2:2
|
|
|
|
Round 6
|
17 August, Thursday
|
Lokomotiv Plovdiv – Arda
|
|
1:0
|
|
Lokomotiv Sofia – Hebar
|
|
0:1
|
|
18 August, Friday
|
Botev Vratsa – CSKA Sofia
|
|
0:2
|
|
Beroe – Slavia Sofia
|
|
3:0
|
|
19 August, Saturday
|
Cherno More – Ludogorets
|
|
1:0
|
|
Botev Plovdiv – Levski Krumovgrad
|
|
1:2
|
|
20 August, Sunday
|
CSKA 1948 – Etar
|
|
1:0
|
|
13 September, Wednesday
|
Levski – Pirin
|
|
2:0
|
|
|
Round 7
|
24 August, Thursday
|
Pirin – Botev Vratsa
|
|
0:1
|
|
Hebar – Lokomotiv Plovdiv
|
|
3:4
|
|
25 August, Friday
|
CSKA Sofia – Cherno More
|
|
1:1
|
|
Levski Krumovgrad – Lokomotiv Sofia
|
|
2:0
|
|
26 August, Saturday
|
Ludogorets – Beroe
|
|
5:0
|
|
Etar – Botev Plovdiv
|
|
1:2
|
|
27 August, Sunday
|
Slavia Sofia – CSKA 1948
|
|
0:2
|
|
31 October, Tuesday
|
Arda – Levski
|
|
0:0
|
|
|
|
Round 8
|
31 August, Thursday
|
Botev Plovdiv – Slavia Sofia
|
|
3:1
|
|
Botev Vratsa – Cherno More
|
|
0:1
|
|
Pirin – Arda
|
|
0:2
|
|
1 September, Friday
|
Beroe – CSKA Sofia
|
|
0:3
|
|
Lokomotiv Sofia – Etar
|
|
1:3
|
|
Levski – Hebar
|
|
1:0
|
|
2 September, Saturday
|
Lokomotiv Plovdiv – Levski Krumovgrad
|
|
4:0
|
|
CSKA 1948 – Ludogorets
|
|
PSTP
|
|
|
Round 9
|
14 September, Thursday
|
Arda – Botev Vratsa
|
|
4:0
|
|
Cherno More – Beroe
|
|
2:0
|
|
15 September, Friday
|
Slavia Sofia – Lokomotiv Sofia
|
|
1:2
|
|
Ludogorets – Botev Plovdiv
|
|
2:2
|
|
16 September, Saturday
|
Etar – Lokomotiv Plovdiv
|
|
0:1
|
|
CSKA Sofia – CSKA 1948
|
|
2:0
|
|
17 September, Sunday
|
Levski Krumovgrad – Levski
|
|
2:2
|
|
Hebar – Pirin
|
|
1:2
|
|
|
|
Round 10
|
21 September, Thursday
|
CSKA 1948 – Cherno More
|
|
1:1
|
|
Botev Vratsa – Beroe
|
|
1:0
|
|
Botev Plovdiv – CSKA Sofia
|
|
1:2
|
|
22 September, Friday
|
Arda – Hebar
|
|
3:1
|
|
Levski – Etar
|
|
1:0
|
|
Lokomotiv Plovdiv – Slavia Sofia
|
|
2:0
|
|
23 September, Saturday
|
Pirin – Levski Krumovgrad
|
|
1:0
|
|
Lokomotiv Sofia – Ludogorets
|
|
1:3
|
|
|
Round 11
|
25 September, Monday
|
Cherno More – Botev Plovdiv
|
|
1:0
|
|
Beroe – CSKA 1948
|
|
0:0
|
|
26 September, Tuesday
|
Slavia Sofia – Levski
|
|
0:2
|
|
Ludogorets – Lokomotiv Plovdiv
|
|
1:1
|
|
Hebar – Botev Vratsa
|
|
1:1
|
|
27 September, Wednesday
|
Levski Krumovgrad – Arda
|
|
1:3
|
|
Etar – Pirin
|
|
0:2
|
|
CSKA Sofia – Lokomotiv Sofia
|
|
2:0
|
|
|
|
Round 12
|
29 September, Friday
|
Botev Vratsa – CSKA 1948
|
|
1:2
|
|
Botev Plovdiv – Beroe
|
|
4:1
|
|
30 September, Saturday
|
Arda – Etar
|
|
3:0
|
|
Levski – Ludogorets
|
|
0:1
|
|
Lokomotiv Sofia – Cherno More
|
|
0:0
|
|
1 October, Sunday
|
Pirin – Slavia Sofia
|
|
1:1
|
|
Lokomotiv Plovdiv – CSKA Sofia
|
|
0:2
|
|
Hebar – Levski Krumovgrad
|
|
0:0
|
|
|
Round 13
|
5 October, Thursday
|
Beroe – Lokomotiv Sofia
|
|
0:1
|
|
Levski Krumovgrad – Botev Vratsa
|
|
1:0
|
|
6 October, Friday
|
CSKA Sofia – Levski
|
|
1:1
|
|
Slavia Sofia – Arda
|
|
1:0
|
|
Cherno More – Lokomotiv Plovdiv
|
|
2:2
|
|
7 October, Saturday
|
Ludogorets – Pirin
|
|
4:0
|
|
Etar – Hebar
|
|
2:5
|
|
CSKA 1948 – Botev Plovdiv
|
|
1:0
|
|
|
|
Round 14
|
19 October, Thursday
|
Lokomotiv Plovdiv – Beroe
|
|
1:2
|
|
Levski Krumovgrad – Etar
|
|
0:0
|
|
20 October, Friday
|
Pirin – CSKA Sofia
|
|
1:2
|
|
Botev Vratsa – Botev Plovdiv
|
|
3:5
|
|
Lokomotiv Sofia – CSKA 1948
|
|
0:0
|
|
21 October, Saturday
|
Levski – Cherno More
|
|
1:0
|
|
Hebar – Slavia Sofia
|
|
1:0
|
|
Arda – Ludogorets
|
|
0:0
|
|
|
Round 15
|
24 October, Tuesday
|
Etar – Botev Vratsa
|
|
2:1
|
|
25 October, Wednesday
|
Cherno More – Pirin
|
|
2:1
|
|
CSKA 1948 – Lokomotiv Plovdiv
|
|
1:1
|
|
Botev Plovdiv – Lokomotiv Sofia
|
|
6:0
|
|
26 October, Thursday
|
Beroe – Levski
|
|
2:1
|
|
Slavia Sofia – Levski Krumovgrad
|
|
2:0
|
|
CSKA Sofia – Arda
|
|
0:0
|
|
28 October, Saturday
|
Ludogorets – Hebar
|
|
3:1
|
|
|
|
Round 16
|
2 November, Thursday
|
Beroe – Pirin
|
|
0:0
|
|
Botev Plovdiv – Lokomotiv Plovdiv
|
|
0:0
|
|
4 November, Saturday
|
Ludogorets – Levski Krumovgrad
|
|
1:0
|
|
5 November, Sunday
|
Botev Vratsa – Lokomotiv Sofia
|
|
0:2
|
|
Slavia Sofia – Etar
|
|
1:0
|
|
CSKA Sofia – Hebar
|
|
3:0
|
|
6 November, Monday
|
Cherno More – Arda
|
|
1:0
|
|
CSKA 1948 – Levski
|
|
1:0
|
|
|
Round 17
|
9 November, Thursday
|
Lokomotiv Plovdiv – Lokomotiv Sofia
|
|
2:1
|
|
Slavia Sofia – Botev Vratsa
|
|
1:0
|
|
10 November, Friday
|
Hebar – Cherno More
|
|
1:1
|
|
Pirin – CSKA 1948
|
|
2:1
|
|
Arda – Beroe
|
|
1:0
|
|
11 November, Saturday
|
Etar – Ludogorets
|
|
0:4
|
|
Levski Krumovgrad – CSKA Sofia
|
|
1:4
|
|
Levski – Botev Plovdiv
|
|
1:1
|
|
|
|
Round 18
|
23 November, Thursday
|
Beroe – Hebar
|
|
2:1
|
|
24 November, Friday
|
Botev Vratsa – Lokomotiv Plovdiv
|
|
2:0
|
|
Botev Plovdiv – Pirin
|
|
3:1
|
|
25 November, Saturday
|
Cherno More – Levski Krumovgrad
|
|
3:2
|
|
CSKA Sofia – Etar
|
|
2:0
|
|
26 November, Sunday
|
Lokomotiv Sofia – Levski
|
|
2:2
|
|
Ludogorets – Slavia Sofia
|
|
2:3
|
|
13 December, Wednesday
|
CSKA 1948 – Arda
|
|
1:0
|
|
|
Round 19
|
30 November, Thursday
|
Slavia Sofia – CSKA Sofia
|
|
1:1
|
|
Arda – Botev Plovdiv
|
|
0:2
|
|
1 December, Friday
|
Etar – Cherno More
|
|
1:2
|
|
Hebar – CSKA 1948
|
|
1:3
|
|
Levski Krumovgrad – Beroe
|
|
3:0
|
|
Levski – Lokomotiv Plovdiv
|
|
3:0
|
|
2 December, Saturday
|
Ludogorets – Botev Vratsa
|
|
5:0
|
|
Pirin – Lokomotiv Sofia
|
|
1:1
|
|
|
|
Round 20
|
8 December, Friday
|
Lokomotiv Sofia – Arda
|
|
0:1
|
|
Cherno More – Slavia Sofia
|
|
3:0
|
|
Botev Vratsa – Levski
|
|
0:1
|
|
9 December, Saturday
|
CSKA 1948 – Levski Krumovgrad
|
|
0:3
|
|
Botev Plovdiv – Hebar
|
|
1:0
|
|
CSKA Sofia – Ludogorets
|
|
0:1
|
|
10 December, Sunday
|
Lokomotiv Plovdiv – Pirin
|
|
3:0
|
|
Beroe – Etar
|
|
0:0
|
|
|
Round 21
|
15 February, Thursday
|
Hebar – Lokomotiv Sofia
|
|
0:1
|
|
16 February, Friday
|
Slavia Sofia – Beroe
|
|
3:0
|
|
Pirin – Levski
|
|
1:2
|
|
Levski Krumovgrad – Botev Plovdiv
|
|
2:1
|
|
17 February, Saturday
|
Etar – CSKA 1948
|
|
1:1
|
|
Arda – Lokomotiv Plovdiv
|
|
1:2
|
|
CSKA Sofia – Botev Vratsa
|
|
3:0
|
|
18 February, Sunday
|
Ludogorets – Cherno More
|
|
3:1
|
|
|
|
Round 22
|
22 February, Thursday
|
Botev Vratsa – Pirin
|
|
1:2
|
|
Botev Plovdiv – Etar
|
|
2:0
|
|
23 February, Friday
|
Levski – Arda
|
|
4:0
|
|
Cherno More – CSKA Sofia
|
|
1:0
|
|
Lokomotiv Plovdiv – Hebar
|
|
1:2
|
|
24 February, Saturday
|
Lokomotiv Sofia – Levski Krumovgrad
|
|
0:2
|
|
CSKA 1948 – Slavia Sofia
|
|
1:1
|
|
25 February, Sunday
|
Beroe – Ludogorets
|
|
0:2
|
|
|
Round 23
|
29 February, Thursday
|
Cherno More – Botev Vratsa
|
|
2:1
|
|
1 March, Friday
|
Etar – Lokomotiv Sofia
|
|
1:2
|
|
Levski Krumovgrad – Lokomotiv Plovdiv
|
|
3:1
|
|
Slavia Sofia – Botev Plovdiv
|
|
2:2
|
|
2 March, Saturday
|
Ludogorets – CSKA 1948
|
|
2:0
|
|
CSKA Sofia – Beroe
|
|
3:0
|
|
3 March, Sunday
|
Arda – Pirin
|
|
0:0
|
|
Hebar – Levski
|
|
0:1
|
|
|
|
Round 24
|
7 March, Thursday
|
Lokomotiv Plovdiv – Etar
|
|
3:0
|
|
8 March, Friday
|
Beroe – Cherno More
|
|
2:0
|
|
CSKA 1948 – CSKA Sofia
|
|
1:2
|
|
Lokomotiv Sofia – Slavia Sofia
|
|
1:2
|
|
9 March, Saturday
|
Levski – Levski Krumovgrad
|
|
0:0
|
|
Botev Plovdiv – Ludogorets
|
|
0:2
|
|
Botev Vratsa – Arda
|
|
1:2
|
|
10 March, Sunday
|
Pirin – Hebar
|
|
1:1
|
|
|
Round 25
|
14 March, Thursday
|
Beroe – Botev Vratsa
|
|
2:2
|
|
Cherno More – CSKA 1948
|
|
2:1
|
|
15 March, Friday
|
Etar – Levski
|
|
0:3
|
|
Slavia Sofia – Lokomotiv Plovdiv
|
|
1:2
|
|
Ludogorets – Lokomotiv Sofia
|
|
6:0
|
|
16 March, Saturday
|
CSKA Sofia – Botev Plovdiv
|
|
4:0
|
|
Levski Krumovgrad – Pirin
|
|
2:2
|
|
Hebar – Arda
|
|
1:0
|
|
|
|
Round 26
|
28 March, Thursday
|
Arda – Levski Krumovgrad
|
|
1:1
|
|
Pirin – Etar
|
|
2:1
|
|
Levski – Slavia Sofia
|
|
2:0
|
|
29 March, Friday
|
Lokomotiv Sofia – CSKA Sofia
|
|
0:1
|
|
Lokomotiv Plovdiv – Ludogorets
|
|
1:2
|
|
Botev Vratsa – Hebar
|
|
3:2
|
|
30 March, Saturday
|
Botev Plovdiv – Cherno More
|
|
0:0
|
|
CSKA 1948 – Beroe
|
|
0:1
|
|
|
Round 27
|
1 April, Monday
|
Etar – Arda
|
|
2:1
|
|
Slavia Sofia – Pirin
|
|
0:0
|
|
2 April, Tuesday
|
Levski Krumovgrad – Hebar
|
|
3:2
|
|
CSKA Sofia – Lokomotiv Plovdiv
|
|
1:2
|
|
Ludogorets – Levski
|
|
5:1
|
|
3 April, Wednesday
|
Cherno More – Lokomotiv Sofia
|
|
3:0
|
|
Beroe – Botev Plovdiv
|
|
0:3
|
|
CSKA 1948 – Botev Vratsa
|
|
0:0
|
|
|
|
Round 28
|
5 April, Friday
|
Hebar – Etar
|
|
3:0
|
|
Arda – Slavia Sofia
|
|
2:1
|
|
6 April, Saturday
|
Botev Plovdiv – CSKA 1948
|
|
0:0
|
|
Pirin – Ludogorets
|
|
0:2
|
|
Levski – CSKA Sofia
|
|
0:2
|
|
7 April, Sunday
|
Lokomotiv Plovdiv – Cherno More
|
|
1:0
|
|
Botev Vratsa – Levski Krumovgrad
|
|
0:0
|
|
8 April, Monday
|
Lokomotiv Sofia – Beroe
|
|
1:0
|
|
|
Round 29
|
11 April, Thursday
|
Botev Plovdiv – Botev Vratsa
|
|
2:0
|
|
CSKA Sofia – Pirin
|
|
1:2
|
|
12 April, Friday
|
Slavia Sofia – Hebar
|
|
3:1
|
|
Cherno More – Levski
|
|
3:1
|
|
13 April, Saturday
|
Etar – Levski Krumovgrad
|
|
0:0
|
|
Beroe – Lokomotiv Plovdiv
|
|
2:2
|
|
14 April, Sunday
|
Ludogorets – Arda
|
|
2:0
|
|
CSKA 1948 – Lokomotiv Sofia
|
|
2:1
|
|
|
|
Round 30
|
18 April, Thursday
|
Botev Vratsa – Etar
|
|
2:0
|
|
Levski Krumovgrad – Slavia Sofia
|
|
2:0
|
|
19 April, Friday
|
Levski – Beroe
|
|
1:0
|
|
Pirin – Cherno More
|
|
0:0
|
|
Hebar – Ludogorets
|
|
0:3
|
|
20 April, Saturday
|
Arda – CSKA Sofia
|
|
2:3
|
|
Lokomotiv Plovdiv – CSKA 1948
|
|
1:1
|
|
Lokomotiv Sofia – Botev Plovdiv
|
|
0:4
|
|
|